Pożyczki zwane chwilówkami są, i powinny pozostać, rozwiązaniem doraźnym. Niewielkie sumy pieniężne pomagają przeżyć kryzysowe sytuacje, albo też zyskać fundusze na dodatkowy pilny zakup. Głównym zadaniem takich pożyczek jest zapewnianie ludziom wygody w chwilach, gdy z różnych powodów nie dysponują pieniędzmi, a ich potrzebują.

Oczywiście to produkty przewidziane dla osób pracujących i otrzymujących stały dochód, przez co nigdy nie powinna wystąpić sytuacja braku funduszy na spłatę zobowiązania. Zasada szybkiego spłacania bywa często ujęta gdzieś w regulaminie danej pożyczki – firmy udzielające uczciwych chwilówek mają na względzie dobro klienta i zachęcają go do rozsądnego pożyczania. Podobnie zresztą wygląda sprawa z samym wnioskowaniem o pożyczkę. Gdy w którymś miejscu osoba składająca wniosek nie spełnia wymagań, pożyczki nie dostanie – jest to zabezpieczenie i dla tej osoby, i dla firmy.

Dla klienta otrzymanie pożyczki mimo np. braku dochodów czy też występującego już zadłużenia wiązałoby się z pojawieniem się kolejnego zobowiązania do spłaty, natomiast dla firmy – utopione przynajmniej na jakiś czas pieniądze.