Gdy stajemy na wadzę i widzimy że od ostatniego pomiaru nieco nam kilogramów przybyło, naszą pierwszą myślą jest – dieta. Chcemy się bowiem tych kilogramów pozbyć i wrócić do naszej „normalnej” wagi. Ale ponieważ zazwyczaj o dietetyce zbyt dużego pojęcia nie wiemy, więc zaczynamy szukać, by znaleźć coś odpowiedniego dla nas. Tylko wtedy zawsze pojawia się problem – co jest dla nas odpowiednie. Jeżeli się na czymś nie znamy, to trudno jest nam powiedzieć, czy coś jest dobre. Więc często wybieramy dietę „w ciemno”, bo skoro zadziałała na innych, to u nas też się sprawdzi. Jest to jednakże stwierdzenie bardzo mylne. Każdy człowiek jest inny i w związku z tym każda dieta powinna być inna, gdyż inaczej każdy z nas na nią reaguje.

            Jaka powinna być więc dieta? Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. Na pewno powinna być ona dostosowana do naszego wieku, wykonywanej pracy itp. Co innego i w innych ilościach powinni jeść osoby starsze, a co innego młodzi ludzie. Inne menu muszą wprowadzić pracownicy biurowi, a inne pracownicy fizyczni. I tak jeszcze można długo wymieniać. Dużo jest tu też uzależnione od naszego stanu zdrowia, gdyż ono również będzie bezpośrednio wpływać na naszą dietę.

            Idealnym więc rozwiązaniem sytuacji, gdy chcemy przejść na dietę, a nie wiemy za bardzo jak to zrobić, jest po prostu wizyta u dietetyka. Można ich znaleźć praktycznie w każdym mieście, a jeśli nie wiemy gdzie ich szukać, możemy spytać naszego lekarza. Jeżeli już jesteśmy u dietetyka, z całą pewnością usłyszymy od niego kilka pytań. Będą one dotyczyły naszego stanu zdrowia, wieku, aktywności zawodowej itp. Na podstawie zdobytych informacji, dietetyk będzie mógł ułożyć dla nas idealną dietę. Nie będzie ona negatywnie wpływała na nasz organizm, dostarczy mu odpowiedniej ilości składników odżywczych, ale jednocześnie sprawi, że kilogramy na naszej wadze zaczną się zmniejszać. I tylko musimy pamiętać o tym, aby dieta była przez nas ściśle przestrzegana, gdyż tylko wtedy jej efekty będą dla nas zadowalające.