Coraz częściej spotykane i coraz bardziej modne są dziś zegarki drewniane (np. od Giacomo Design). Z czego wynika ich popularność? Z pewnością niemałe znaczenie ma rosnąca świadomość ekologiczna społeczeństwa. Ponadto, zegarki wykonane z drewna są po prostu modne, szykowne, a przy tym niewiarygodnie wygodne.

Ekologiczne rozwiązanie

Pozornie mogłoby się wydawać, że konstruowanie zegarków z drewna jest mało ekologiczne, gdyż wymaga wycinania drzew. Należy jednak pamiętać, że jest to materiał odnawialny, a producenci czasomierzy drewnianych mocno angażują się w sadzenie nowych lasów. Poza tym, drewno wykorzystywane do produkcji zegarków pochodzi ze specjalnie zasadzonych w celach produkcyjnych drzew.

Trzeba wziąć pod uwagę, że inne materiały, z których powstają zegarki, znacznie przyczyniają się do degradacji środowiska. Plastik rozkłada się dziesiątki lat, a zanieczyszczenie związane z metalowymi czasomierzami powstaje już podczas ich wytwarzania. Drewno natomiast nie zatruwa powietrza ani podczas produkcji, ani po zużyciu zegarka.

Szykowne i sportowe zegarki drewniane

Jedną z głównych zalet drewnianych zegarków jest ich oryginalność. W zasadzie każdy model jest inny. Materiały drewniane są mocno zróżnicowane kolorystycznie, mają inną fakturę oraz odmienne naturalne ornamenty. Dlatego ciemne i jasne zegarki drewniane dla kobiet i mężczyzn doskonale uzupełniają niebanalne stylizacje. Niektóre modele idealnie nadają się do formalnych strojów wyjściowych, a inne wykonane są w bardziej sportowym stylu.

Wygodne zegarki na rękę

Posiadacze zegarków zapinają je rano na ręce, aby później nie zdejmować niemal do końca dnia. Z tego też względu komfort ich noszenia jest niezwykle ważny. Wygładzone drewno sprawia, że skonstruowane z niego bransolety nie podrażniają skóry. Ponadto, większość materiałów drewnianych wyróżnia się lekkością, przez co można wręcz zapomnieć o obecnym na przedramieniu czasomierzu.

Wytrzymałość drewna

Wielu miłośników zegarków obawia się, że te wykonane z drewna nie przetrwają próby czasu. Jak to jest z wytrzymałością drewnianych zegarków? Z pewnością nieco gorzej niż metalowe znoszą one silny nacisk czy upuszczenie. Niemniej jednak wiele zależy od gatunku drewna. Do najtwardszych, a tym samym również najwytrzymalszych, należą:

  • heban
  • kokos
  • palisander

Wszystkie powyżej wymienione gatunki drewna osiągają najwyższe wyniki na popularnej skali twardości drewna Janki. Wynoszą one ponad 1500 jednostek. Jednak również inne drewna zapewniają trwałość zegarków, o ile podczas ich użytkowania zachowuje się minimum ostrożności. Świetnie spisują się bransolety ze znanego ze swojej lekkości bambusa. Drewno to jest także całkiem trwałe, gdyż na skali Janki osiąga ok. 1300 jednostek.

Największy problem z zegarkami drewnianymi dotyczy wodoodporności, pomimo że dzisiaj powstają już modele, prezentowane przez producentów jako dobrze znoszące kontakt z wodą. Co prawda pot czy lekki deszcz raczej nie wpłyną negatywnie na drewniany czasomierz, to jednak intensywne i regularne moczenie zegarka z drewna prędzej czy później będzie skutkowało zniszczeniem urządzenia. Drewno może wyblaknąć oraz ulec odkształceniu.