Uzależnienie od alkoholu większości osób kojarzy się z problemem, który będzie dotyczył mężczyzn. Jak się jednak okazuje obecnie coraz częściej możemy słyszeć o tym, że uzależnienie od alkoholu dotyczy również kobiet. Teoretycznie będzie to taka sama forma uzależnienia i pojawiać się będą podobne objawy. Jednak kobieta uzależniona od alkoholu to jednak coś innego niż uzależnienie w przypadku mężczyzn.

 

Dlaczego kobiety sięgają po alkohol?

Jeśli chodzi o czynniki, które decydują o uzależnieniu kobiety mogą być one związane z różnymi elementami, jednak bardzo często jest to chęć pokonania problemów w życiu prywatnym bądź zawodowym. Kiedyś kobieta z kieliszkiem wina w trakcie obiadu nie była spotykana. Obecnie takie lekkie podejście do alkoholu to już coś zupełnie nowego. Nie jest to zaskoczenie, że po ciężkim dniu kobieta wypija kieliszek nalewki, lampkę wina. Jednak dla organizmu nie ma znaczenia jak się zaczyna spożywać alkohol ale istotne znaczenie ma to, że organizm do alkoholu się przyzwyczaja. Co za tym idzie rośnie ilość spożywanych trunków, ponieważ organizm ma zwiększoną tolerancję na alkohol. To sprawia, że zaczynają się pierwsze oznaki uzależnienia. Coraz częściej jest tak, że kobieta nie jest w stanie poradzić sobie z dniem bez dawki alkoholu i tak właśnie rodzi się uzależnienie. Powodów do sięgania po alkohol jest bardzo wiele. Mogą być to czynniki związane z trudnościami w pracy, problemy z rodziną. Charakterystyczne będzie między innymi to, że wiele kobiet ma problem z alkoholem w wieku dojrzałym, gdy pojawia się syndrom opuszczonego gniazda. Gdy dzieci się wyprowadzają, kobieta czuje się osamotniona i pojawia się problem, ponieważ kobieta nie wie co zrobić ze swoim czasem wolnym. Sięga więc po alkohol i tak zaczyna się problem z uzależnieniem.

 

Leczenie uzależnienia

W przypadku kobiet leczenie uzależnienia staje się trudniejsze niż w przypadku mężczyzn, ponieważ kobieta dużo bardziej będzie narażona na społeczny ostracyzm w przypadku uzależnienia. Te oceny dla kobiet uzależnionych są dużo częściej negatywne. Dlatego kobieta uzależnienie stara się ukrywać. A co za tym idzie również w przypadku leczenia jest bardzo często zamknięta. To również sprawia, że bardzo często stosuje się tutaj terapie indywidualne w zamkniętych ośrodkach leczenia uzależnień, które przynosić będą więcej pozytywnych efektów niż leczenie grupowe, które nie sprawdza się tak dobrze.

 

Wsparcie ze strony bliskich

Właśnie z tego powodu, że kobiety mocno się ograniczają w przypadku leczenia i trudno będzie do nich dotrzeć. Z tego względu właśnie wsparcie ze strony rodziny jest bardzo istotną kwestią, na którą często trzeba zwracać uwagę. Podkreśla się wielokrotnie, że trzeba będzie pracować nad tym jak kobieta funkcjonuje w przypadku uzależnienia, wsparcie rodziny będzie tutaj bardzo ważne, ponieważ w tym przypadku terapia będzie mogła przynieść więcej pozytywnych efektów. Dzięki wsparciu rodziny kobieta uzależniona będzie miała istotne poparcie ze strony bliskich i dzięki temu dużo łatwiej będzie jej poradzić sobie z potencjalnym społecznym ostracyzmem, którego wiele uzależnionych kobiet się obawia. Warto więc pamiętać, by do uzależnionej kobiety podejść w odpowiedni sposób i zagwarantować jej pomoc na dobrym poziomie.