Zagłębie to taki niepozorny klub, który przez kilka lat przyczaja się w środku tabeli, żeby w pewnym momencie zaatakować i zgarnąć Mistrzostwo Polski. Piłkarze z zagłębia miedziowego nie mieli jednak łatwej drogi przez Ekstraklasę, a za to pewnego sponsora – KGHM, który od 2007 roku wspiera klub finansowo. Czy warto przyglądać się co piszczy w trawie u takiego zespołu, jak Zagłębie Lubin? Oczywiście – kiedy znowu zaskoczą w lidze lub pucharze, będziesz wiedzieć coś więcej niż nazwę i miejsce w tabeli.

Dwa mistrzostwa

Zagłębie może pochwalić się sukcesami o jakich marzą niektóre ekstraklasowe kluby – dwukrotnie „Miedziowi” sięgali po puchar za zajęcie pierwszego miejsca w lidze. Po raz pierwszy w swojej historii – w sezonie 1990/91, po raz drugi – 10 lat temu. Poza tym Zagłębie również dawało o sobie znać w innych sezonach. Na rok przed zdobyciem drugiego mistrzostwa kraju zajęło trzecie miejsce, podobnie było w sezonie 2015/2016.

Co prawda Zagłębie nigdy nie zdobyło Pucharu Polski, ale trzykrotnie było bardzo blisko. Piłkarze z Lubina docierali do finały w 2005, 2006 i 2014 roku. Na półce mają za to Superpuchar Polski zdobyty w 2007 roku.

Nie zawsze na szczycie

W XXI wieku Zagłębie Lubin trzykrotnie spadało do niższej ligi, żeby po jednym sezonie wrócić do Ekstraklasy. O ile dwa spadki spowodowane były słabą postawą piłkarzy i zajęciem najniższego miejsca w lidze, tak w sezonie 2008/09 Zagłębie zagrało w I lidze, mimo że w Ekstraklasie zajęło wysoką, piątą lokatę.

Karna degradacja, odjęcie 10 punktów i kara finansowa to pokłosie afery korupcyjnej, w której ukarane zostały też, między innymi, Widzew Łódź czy Zagłębie Sosnowiec. Zagłębie Lubin zostało oskarżone o ustawianie meczów w II lidze w sezonie 2003/04, które poskutkowało tym, że Lubinianie awansowali do Ekstraklasy.

Zagłębie w Lidze Europy

Największe sukcesy w europejskich pucharach w ostatnim czasie przypadły w udziale Zagłębiu w sezonie 2016/2017. Na początku roku Zagłębie przeszło dwie fazy eliminacyjne Ligi Europy i odpadło dopiero w trzeciej, ustępując duńskiemu zespołowi SonderjyskE. Najdalej Lubinianie dotarli jednak w Pucharze Intertoto w 1996 roku, kiedy zajęli 2. miejsce.

Zagłębie Lubin dzisiaj

Po zajęciu wysokiego, trzeciego miejsca w ubiegłym sezonie, w tym Zagłębie obniżyło loty i nie dostało się do grupy mistrzowskiej. Lubinianie w sezonie zasadniczym Ekstraklasy zdobyło jedynie 39 punktów, co dało im 10. miejsce w tabeli. O dziwo, najlepiej Miedzianym wychodziły mecze na wyjeździe, gdzie zwyciężyli najwięcej razy.

Najbardziej rozpoznawalnym piłkarzem Zagłębia jest obecnie Filip Starzyński, który zaliczył epizod gry w Reprezentacji Polski u Adama Nawałki.

Łączy nas piłka

Zagłębie to jeden z najpopularniejszych klubów na Dolnym Śląsku. Większą liczbą fanów może w tym rejonie pochwalić się jedynie Śląsk Wrocław. Lubinianie i tak skupiają wokół siebie fanów z kilkunastu dużych miejscowości województwa.

Piłka łączy również Zagłębie i Górnik Łęczna. Beniaminek Ekstraklasy – Górnik – ze względu na brak odpowiedniego stadionu, swoje mecze rozgrywa na boisku Zagłębia w Lubinie.

 

Odwiedź najpopularniejszy w Polsce serwis sportowy: Łączy nas Pasja