Organizacja wesela nie jest łatwym zadaniem. To często największa impreza przygotowywana przez Parę Młodą – przy czym nie da się ukryć, że jej charakter jest bardzo oficjalny. Nawet jeśli wcześniej organizowało się kameralne domówki, te doświadczenia niezupełnie przekładają się na nową sytuację… Jak poradzić sobie z presją i nie popaść w chaos? Odpowiedź jest prosta. Potrzebny jest plan.

Kategorie działań

Zadania, wokół których koncentruje się ślub, są bardzo liczne i różnorodne. Warto rozpocząć od kartki papieru i wypisania wszystkich bazowych kategorii działań. Będą to takie hasła jak sala weselna, transport, ubranie, atrakcje na wesele, jedzenie, fotografia, formalności kościelne. Mając określone dziedziny, o wiele łatwiej będzie rozpisać poszczególne zadania i się nie pogubić. Można także pokusić się na hierarchizację zadań, jako pierwsze wypisując te, które są najważniejsze. Dla przykładu będzie to rezerwacja sali weselnej i załatwienie wszelkich formalności niezbędnych do odbycia ślubu.

Podział obowiązków

Dla jednej osoby wszystkiego jest zdecydowanie zbyt wiele. Dlatego warto, aby w organizację wesela zaangażowały się najbliższe, zaufane osoby. Uwaga! Muszą to być ludzie, którym się w pełni ufa i którzy będą liczyć się przede wszystkim ze zdaniem Pary Młodej, nie próbując przemycać własnych, odmiennych pomysłów. Jeśli Młodzi marzą o skromnych atrakcjach, a druhna zamówi dla nich coś ekstrawaganckiego, pojawi się dodatkowe pole do stresu i kłótni. Dobrze jest sięgać po pomoc osób znających się na danej dziedzinie. Na przykład jeśli ktoś bliski zna się na samochodach i ma kontakty w wypożyczalniach aut, może zorganizować transport. Z kolei osoba mająca wyczucie dekoracji i uwielbiająca kwiaty może zająć się florystyką i znaleźć odpowiednią kwiaciarnię. Nie można jednak zaangażować zbyt wielu ludzi, ponieważ spowoduje to chaos. W razie problemów zawsze pozostaje możliwość skorzystania z zewnętrznej agencji eventowej.

Szukanie porad i informacji

Każda Para Młoda może pocieszyć się myślą, że nie jest sama. Tysiące innych osób zajmuje i zajmowało się organizacją wesela. Można skorzystać z ich doświadczenia, aby uniknąć najczęściej popełnianych błędów i wpadek. Ciekawą inspiracją są także tematyczne strony internetowe, takie jak modnewesele.com. Można znaleźć na nich garść przydatnych informacji i katalog wykonawców różnego rodzaju usług weselnych. Na przykładzie tej strony można także prześledzić kategorie, o których wspomnieliśmy na początku artykułu. Pary Młode często gubią się w swoich pomysłach i poszukują bodźca, który pomoże im uporządkować zawartość swoich myśli. Im więcej dobrze przygotowanych artykułów o organizacji ślubu się przeczyta, tym szybciej wszystko ułoży się w całość.

Nie należy bać się organizacji wesela. Chociaż jest to trudne, z pewnością warte każdej poświęconej sekundy i myśli. Ceremonii towarzyszą szczere i głębokie emocje, a wszystkie przygotowania bardzo pozytywnie budują klimat. Dzięki nim ślub wydaje się trwać dłużej.

s