Gdy w naszym życiu kończy się etap nauki, większość z nas zadaje sobie pytani – co dalej? Przecież po to uczymy się, zdobywamy jakąś wiedzę i umiejętności, aby w przyszłości móc zarabiać i prowadzić godziwe życie. Jednakże zarabiać, możemy na dwa sposoby. Po pierwsze, możemy szukać zatrudnienia „na etacie”. A po drugie, możemy rozpocząć własną działalność gospodarczą. Oba sposoby zatrudnienia mają swoje plusy i minusy, więc każdy musi się dobrze zastanowić, zanim podejmie decyzję co wybrać.

            Jakie więc wady i zalety ma praca na etacie? Na pewno zaletą jest to, że mamy zapewnione zatrudnienie, stałą zazwyczaj miesięczną wypłatę, płatny urlop, czy jeszcze innego rodzaju dodatki. Wiemy, o której godzinie zaczynamy pracę, wiemy też o której ją skończymy. Natomiast minusem może być tu brak swobody. Musimy wykonywać polecenia szefa i się z nimi zgadzać. I chociaż często mamy od niego lepsze pomysły, to jednak zawsze zwierzchnik podejmuje ostateczną decyzję. A jakie są plusy i minusy własnego biznesu? Największą zaletą jest duża swoboda w działaniu. Możemy podejmować takie decyzje, jakie według nas są najlepsze. Możemy kierować i rozwijać firmę według naszych indywidualnych pomysłów. To my decydujemy co i jak robić. To do nas należą też zyski, jakie firma osiąga. A jakie są minusy tej formy zarabiania? Na pewno ciągła niepewność „co do jutra”. Właściciel własnej firmy, musi ciągle szukać klientów i robić wszystko, aby utrzymać też tych stałych. Nikt biznesmenowi nie płaci za urlop, a jego praca trwa o wiele więcej niż powszechne 8 godzin dziennie.

            Rzecz jasna plusów i minusów pracy na etacie czy własnej działalności gospodarczej może być o wiele więcej. Albowiem każdy w sposób indywidualny podchodzi do tego tematu i różnie na to patrzy. Ale z całą pewnością nie każdy nadaje się do pracy na etacie, a także nie każdy może prowadzić własną firmę. Zależy to od naszych cech charakteru, skłonności do ryzyka itp. Ale to dobrze że mamy taki wybór, gdyż na każdym etapie naszego życia, możemy zdecydować, co chcemy robić by zarabiać pieniądze.