Wszystko zaczęło się od kawałka gliny. Od 24000 roku p.n.e. ludzie zakochali się w glinie. Giętki materiał po zmieszaniu z wodą, był wypalany i stał się idealnym uzupełnieniem obrzędów i zgromadzeń. Dachówka ceramiczna została wykonana przez człowieka ponad 4000 lat temu, dowody na to można znaleźć w dawnych, wspaniałych budowli i ruin Egiptu, Babilonu i Grecji.

Od połowy 2000 roku, technologia produkcji była udoskonalana, dzięki użyciu innowacji i kreatywności. Maszyny i procedury stały się bardziej biegłe, wyrafinowane i precyzyjne niż kiedykolwiek przedtem. Te procesy i techniki, w połączeniu z innowacyjnym myśleniem, doprowadziły do stworzenia nowych materiałów, kolorów, wzorów i rozmiarów oraz zapewnienia korzyści dla dystrybutorów, projektantów i entuzjastów tego materiału.

 

Nowe materiały i metody przetwarzania

Powstają nowe materiały oraz nowe kategorie produktów. Jeden z najnowszych, najbardziej  innowacyjnych procesów wykorzystywanych do tworzenia nowoczesnej ceramiki nazywa się spiekanie. Proces ten wykorzystuje ekstremalne ciepło i ciśnienie dynamiczne. Naturalne surowce i minerały są umieszczane przez piecu, a także wystawione na wysokie ciśnienie i temperatura osiąga 1500 ° C. Rozwój techniczny i wykorzystanie najlepszych surowców doprowadziły do powstania nowej kategorii produktu, który jest trwalszy oraz mocniejszy.

Otrzymany materiał ma niezwykłą wytrzymałość i właściwości wytrzymałościowe, w tym odporność na zarysowanie oraz barwienie. Niska porowatość sprawia również, że spiekane powierzchnie nie przepuszczają agresywnych środków chemicznych, takich jak wybielacz, kwas solny i środków czyszczących, takich jak środowiska CLR. Spiekane płyty są odporne na uderzenia, zdolne do wytrzymania wysokich temperatur. Zadrapania, pozostałości żywności i farba mogą być usunięte szybko acetonem, czymś, co często trwale uszkadza powierzchni kamienia naturalnego.Techniką 21 wieku jest przemysł ceramiczny, a jednym z liderów na rynku jest firma NITRID, która zajmuje się między innymi spiekami.

 

Rozmiar, grubość i waga

Wiele z wyżej wymienionych procesów produkcyjnych stosowanych jest już od kilku lat. Ceramika może być wytwarzana w różnych wielkościach i grubości. Powstają płytki coraz większe i cieńsze.

Duże, cienkie płytki mają niestandardowe wzory i kolory. Zalecenia zostały również opracowane dla zastosowań ceramicznego; 6-mm grubości płyty polecane są na podłogi i elewacje, natomiast płyty 12 mm są często wykorzystywane jako blaty. A 3-mm płyta może tworzyć płytki ceramiczne. Wielkości te można tworzyć dzięki postępowi w produkcji ceramiki.

 

Względy konstrukcyjne

Niektórzy odbiorcy gardzą ceramiką. “Te segmenty odbiorców pragną luksusowych materiałów, takich jak marmur, granit i kwarc, aby dać swoim domom pewien pozór luksusu,” mówi Cindy McCoy, projektant z siedzibą w Denver. “Nie biorą pod uwagę ceramiki”.

Teraz, wraz z pojawieniem się aktualizacji przemysłowych do druku i technologii komputerowej, producenci ceramiki mają możliwość zakwestionowania tej postawy i dramatycznie zmienić postrzeganie tego materiału. Nowe narzędzia do projektowania pozwoliły producentom na tworzenie realistycznych ceramicznych płyt, które naśladują poszukiwane materiały, takie, jak marmur, naturalne kamienie i metale.

Producenci wyrobów eksperymentują z wykończeniami. Dawno minęły czasy, gdy specjaliści mieli do wyboru np. jeden lakier matowy, dzisiaj mają do wyboru całą gamę takich lakierów. Technologia ta jest dostępna, aby stworzyć gamę wykończeń, w tym takie, które replikują tekstury satyny, kamieni czy szkła.

“Nawet zuchwały materiał ceramiczny jak beton jest często łatwiej akceptowany, jeśli chodzi o polerowane nawierzchnie, a nie szorstkie i matowe,” powiedział McCoy.

Przemysł kamienia naturalnego jest bezpośrednio zakwestionowany przez nową falę innowacyjnych projektów. Wiele spiekanych powierzchnie są w kolorach, które starają się replikować marmur, a także odcienie inspirowane granitu. Ponadto producenci odtwarzanie ze stosunkiem gliny innych materiałów.

Specjalny projekt i druk cyfrowy Technologia zmienia się od producenta do producenta. Spiekane płyty ceramiczne, jednak pochodzą z wyraźnej korzyści poza bogatych, szczegółowych estetyki: od najniższej do braku konserwacji i wszerz cech technicznych, które sprawiają, że produkt jest idealny dla każdej powierzchni domu, wewnątrz lub na zewnątrz.

 

Perspektywy ceramiki

Płytki podłogowe, artefakty i wazony były wytwarzane na początku odkrywania ceramiki. Obecnie dzięki technikom druku i projektowania możliwe są rozwiązania kreatywne, innowacyjne oraz nowe możliwości dla architektów, konstruktorów i projektantów. Konsumenci będą mieli coraz większy wybór produktów.