Jeżeli chodzisz na siłownię dla uzyskania siły, to weź pod uwagę jakie partie mięśni ćwiczysz. Pewnie korzystasz z używek, które podnoszą i przyspieszają przyrost mięśni szybciej niż naturalna dieta. Chciałbym powiedzieć Ci o tym, że mięśnie które powstają w ten sposób są dobre do pchania i podnoszenia. Nie mają wartości uderzeniowej. Cios wyprowadzony z takiego ciała jest silny ale nie ma wartości niszczącej. Moje miasto to Szczecin, dlatego postanowiłem jak najszybciej znaleźć treningi karate w Szczecinie, na których uczą od podstaw skutecznych form walki. Być może wielu z was miało do czynienia z różnymi stylami i systemami walki. W większości sportowymi i efektownymi.

Mi zależało na trenowaniu stylów bojowych, czyli takich, w których istotną rzeczą jest pokonanie przeciwnika w taki sposób, żeby zajmowało to krótki czas i nie wymagało poprawiania. Tradycyjne karate jest czymś w rodzaju zmiany naturalnego sposobu poruszania się na sposób, który został wypracowany przez tysiące lat we wschodniej Azji. Gdy ktoś trenuje długo style tradycyjne zauważa, że ten nienaturalny sposób poruszania się jest wręcz potrzebny i niezastąpiony.

Nasz tryb życia, który jest raczej siedząco-spacerujący nie rozwija odpowiednio naszego ciała, lecz rozleniwia go i uczy niewłaściwych pozycji. Trzeba więc czasu zanim zaczniesz czuć się naturalnie w karate tradycyjnym. Tak jak napisałem na wstępie : siłownia rozbudowuje masę. Aczkolwiek nie jest to nic groźnego, tylko nie daje siły uderzeniom, lecz tylko impet. Prawdziwa siła uderzenia pochodzi z techniki i wyćwiczenia tzw. krótkich partii mięśniowych, które występują przy zaczepach. Dlatego karate tradycyjne nie zmusza ludzi do dźwigania ciężarów, tylko do rozwijania tych właśnie partii mięśni.