Jeśli rozpoczynamy swoją karierę na nartach, to należy rozpocząć od zakupienia całego sprzętu. Wprawdzie zarówno same buty jak też deski narciarskie możemy pożyczyć, lecz jeżeli mamy chęci jeździć więcej, to co najmniej narciarskie buty powinniśmy swoje kupić. Szukając butów warto na parę spraw uwagę zwrócić. Po pierwsze powinniśmy zdecydować się na rodzaj właściwy do tego, co umiemy. Jeżeli jesteśmy nowymi adeptami narciarstwa, to warto zdecydować się na miękkie buty, jeżeli zaś dobrze jeździmy, to twarde chyba będą znacznie bardziej lepsze.

Buty narciarskie powinniśmy solidnie zmierzyć zanim je kupimy. Konieczne jest ich założenie na dwie stopy, a dodatkowo chwilę w nich pochodzenie, aby zobaczyć, czy dobrze są dopasowane. Buty narciarskie powinny być dobrze dopasowane, ponieważ spędzamy z nimi sporą ilość godzin na wyjeździe. Jeżeli będą zbyt ciasnawe, lub będą obcierać czy ugniatać, to śniegowa zabawa zmienić się może w zmarnowany dzień. Istotny także jest sposób w jakim mierzymy buty. Powinno się założyć na nogi skarpetki, w jakich jeździmy. Zapinające klamry powinniśmy zamykać od położonej najniżej, idąc do góry, najkorzystniej jest wszystko zapiąć, a następnie ścisnąć. Czasami może się zdarzyć, że narciarskie buty mierzymy w pokojowej temperaturze, przy dużym cieple. I na nartach, kiedy będziemy chcieć założyć buty może się okazać, że nie chcą one wejść na stopę. Powiązane to z rozszerzalnością plastiku, uzależnioną od panującej temperatury.

Rzetelny pracownik sklepu podczas mierzenia butów narciarskich będzie o tym pamiętał, i tak zaproponuje modele, aby zjawisko to także mieć na uwadze. Jeśli praktycznie wszystko będziemy mieć sprawdzone i zmierzone, a narciarskie buty będą leżeć doskonale na naszych nogach, to wyprawa na stok stanie się dla wszystkich niezwykle przyjemna.